Tvättmaskin bäst i test 2026 – 9 modeller jämförda
Tvättmaskin bäst i test 2026: vi jämför 9 maskiner från Bosch, Siemens, Samsung och Electrolux på kWh per 100 cykler, ljud, kapacitet och djup.
Vår topp 5 i korthet — fullständig bedömning nedan.
| Egenskap | Redaktionens valBosch WGG244Z0SN8 990 krSe pris → | Bäst för stor familjBosch WGK264ZLSN8 490 krSe pris → | Bäst med autodoseringSiemens WG44G2F0DNca 10 990 kr | Bäst budgetSiemens WM14N29EDNca 7 990 kr | Lägst elförbrukningSamsung WW90DG6U85HHU39 990 krSe pris → |
|---|---|---|---|---|---|
| Typ | Frontmatad | Frontmatad | Frontmatad | Frontmatad | Frontmatad |
| Kapacitet | 9 kg | 11 kg | 9 kg | 9 kg | 9 kg |
| Max centrifug | 1400 varv/min | 1400 varv/min | 1400 varv/min | Ej angivet i handlarens data | 1400 varv/min |
| Energiklass | A | A | A | A | A |
| Energi per 100 cykler | 49 kWh | 47 kWh | 49 kWh | 49 kWh | 44 kWh |
| Ljud vid centrifugering | 71 dB | 73 dB | 71 dB | 72 dB | 72 dB |
| Djup | 588 mm | 590 mm | 588 mm | 590 mm | 600 mm |
| Pris | 8 990 kr | 8 490 kr | ca 10 990 kr | ca 7 990 kr | 9 990 kr |
Så har vi bedömt
Vi har inte testat tvättmaskinerna själva och har inte mätt tvättresultat, ljud eller förbrukning. Urvalet bygger på maskiner som säljs av svenska handlare i oktober 2026. Energiklass, kWh per 100 cykler, ljudnivå, kapacitet, varvtal och mått kommer från energimärkningens uppgifter så som handlaren Elon publicerar dem. Där en uppgift saknas eller är motsägelsefull står det i tabellen. Priserna är ögonblicksbilder ur handlarnas produktdata och ändras ofta.
Det här väger vi in:
- Energiförbrukning per 100 cykler och energiklass
- Ljudnivå vid centrifugering
- Kapacitet i förhållande till mått
- Centrifugvarvtal och centrifugeringsklass
- Funktioner som autodosering, ånga och app
- Pris och tillgänglighet hos svenska handlare
Bosch WGG244Z0SN
Bäst för: De flesta hushåll som vill ha en tyst 9-kilosmaskin med energiklass A
-
CS MEGASTORE 8 988 kr I lager -
Elon 8 990 kr I lager
Bosch WGG244Z0SN ingår i Serie 6 och tar 9 kg med upp till 1400 varv. Enligt energimärkningen drar den 49 kWh per 100 cykler och ligger på 71 dB vid centrifugering, vilket delar förstaplatsen för lägst ljud i listan. SpeedPerfect kortar programtiden och Iron Assist använder ånga för att minska skrynklor.
Fördelar
- 71 dB vid centrifugering, lägst i listan tillsammans med Siemens WG44G2F0DN
- Energiklass A och 49 kWh per 100 cykler
- Ångfunktion (Iron Assist) och snabbprogram
Nackdelar
- Ingen wifi eller app enligt handlarens data
- Ingen autodosering
Snabbfakta
- Typ
- Frontmatad
- Kapacitet
- 9 kg
- Max centrifug
- 1400 varv/min
- Energiklass
- A
- Energi per 100 cykler
- 49 kWh
- Ljud vid centrifugering
- 71 dB
- Djup
- 588 mm
Bosch WGK264ZLSN
Bäst för: Barnfamiljer som vill tvätta 11 kg per omgång utan djupare nisch
Bosch WGK264ZLSN är en Serie 6-maskin med 11 kg kapacitet och 1400 varv. Energimärkningen anger 47 kWh per 100 cykler och 47 liter vatten per tvätt. Trots den stora trumman är den enligt handlarens data 59 cm djup. Den har Home Connect för appstyrning, och handlaren anger 10 års garanti på motorns delar.
Fördelar
- 11 kg i ett vanligt 60-centimetersformat
- 47 kWh per 100 cykler
- Home Connect-app för fjärrstart
Nackdelar
- 73 dB vid centrifugering, något högre än Boschs 9-kilosmaskin
- Motorgarantin gäller motorn, inte hela maskinen
Snabbfakta
- Typ
- Frontmatad
- Kapacitet
- 11 kg
- Max centrifug
- 1400 varv/min
- Energiklass
- A
- Energi per 100 cykler
- 47 kWh
- Ljud vid centrifugering
- 73 dB
- Djup
- 590 mm
Siemens WG44G2F0DN
Bäst för: Den som vill att maskinen doserar tvättmedlet själv
Siemens WG44G2F0DN är en iQ500-maskin som hos Elon säljs som extraKlasse. Den tar 9 kg och har i-Dos, som doserar tvättmedel automatiskt utifrån tvättmängden, samt ånga via smartFinish. Energimärkningen anger 49 kWh per 100 cykler och 71 dB vid centrifugering.
Fördelar
- Automatisk dosering med i-Dos
- 71 dB vid centrifugering
- Ångfunktion och 15-minuters snabbprogram
Nackdelar
- Dyrare än Bosch-maskinen med samma förbrukning
- Ingen wifi enligt handlarens data
Snabbfakta
- Typ
- Frontmatad
- Kapacitet
- 9 kg
- Max centrifug
- 1400 varv/min
- Energiklass
- A
- Energi per 100 cykler
- 49 kWh
- Ljud vid centrifugering
- 71 dB
- Djup
- 588 mm
Siemens WM14N29EDN
Bäst för: Den som vill ha en fullstor 9-kilosmaskin med energiklass A till lägsta pris
Siemens WM14N29EDN är en iQ300-maskin med 9 kg kapacitet och iQdrive-motor. Energimärkningen ger samma 49 kWh per 100 cykler som de dyrare 9-kilosmaskinerna i listan och 72 dB vid centrifugering. Det du avstår är bekvämlighet som autodosering och app, inte förbrukning.
Fördelar
- Billigast av de fullstora frontmatade maskinerna i listan
- Energiklass A och 49 kWh per 100 cykler
- Ångfunktion enligt handlarens data
Nackdelar
- Ingen autodosering eller wifi
- Max centrifugvarvtal anges inte i handlarens data
Snabbfakta
- Typ
- Frontmatad
- Kapacitet
- 9 kg
- Max centrifug
- Ej angivet i handlarens data
- Energiklass
- A
- Energi per 100 cykler
- 49 kWh
- Ljud vid centrifugering
- 72 dB
- Djup
- 590 mm
Samsung WW90DG6U85HHU3
Bäst för: Den som vill ha lägst angiven förbrukning per tvätt
Samsung WW90DG6U85HHU3 tar 9 kg med upp till 1400 varv. Med 44 kWh per 100 cykler har den lägst angiven elförbrukning av maskinerna i listan, och vattenåtgången är 50 liter per tvätt. Ljudnivån vid centrifugering är 72 dB. Maskinen har ångfunktion.
Fördelar
- 44 kWh per 100 cykler, lägst i listan
- 1400 varv och centrifugeringsklass B
- Ångfunktion
Nackdelar
- Skillnaden mot 49 kWh är cirka 10 kWh per år vid 200 tvättar
- 60 cm djup, något djupare än Bosch och Siemens
Snabbfakta
- Typ
- Frontmatad
- Kapacitet
- 9 kg
- Max centrifug
- 1400 varv/min
- Energiklass
- A
- Energi per 100 cykler
- 44 kWh
- Ljud vid centrifugering
- 72 dB
- Djup
- 600 mm
Samsung WW11DG6B85LBU3
Bäst för: Teknikintresserade med stora tvättmängder som vill styra via app
Samsung WW11DG6B85LBU3 tar 11 kg och har AI Wash och AI EcoBubble, där maskinen anpassar programmet efter lasten. Energimärkningen anger 48 kWh per 100 cykler, 54 liter vatten per tvätt och 72 dB vid centrifugering. Den ersätter Samsung Bespoke-maskinen från förra versionen av guiden, som inte längre finns i lager hos handlaren.
Fördelar
- 11 kg kapacitet
- 48 kWh per 100 cykler
- Appstyrning via SmartThings och ångfunktion
Nackdelar
- Dyrast i listan
- AI-funktionerna är inget du behöver för ett rent tvättresultat
Snabbfakta
- Typ
- Frontmatad
- Kapacitet
- 11 kg
- Max centrifug
- Ej angivet i handlarens data
- Energiklass
- A
- Energi per 100 cykler
- 48 kWh
- Ljud vid centrifugering
- 72 dB
- Djup
- 600 mm
Electrolux EW6S672G45
Bäst för: Trånga badrum där en fullstor maskin inte får plats på djupet
Electrolux EW6S672G45 i SensiCare 600-serien är 44,9 cm djup och tar 7 kg med upp till 1400 varv. Den har energiklass A och 13 tvättprogram. Ljudnivån vid centrifugering är 76 dB, högre än de fullstora maskinerna. Handlarens data anger två olika värden för förbrukningen per 100 cykler, så vi återger ingen siffra.
Fördelar
- 44,9 cm djup
- Energiklass A trots smalt format
- 1400 varv
Nackdelar
- 7 kg, mindre än fullstora maskiner
- 76 dB vid centrifugering
Snabbfakta
- Typ
- Frontmatad, smal
- Kapacitet
- 7 kg
- Max centrifug
- 1400 varv/min
- Energiklass
- A
- Energi per 100 cykler
- Ej entydigt i handlarens data
- Ljud vid centrifugering
- 76 dB
- Djup
- 449 mm
-
CS MEGASTORE 7 471 kr I lager -
Elon 7 790 kr I lager
Electrolux EW6S5426E6 i PerfectCare 600-serien är bara 37,8 cm djup och tar 6 kg. Priset för det grunda formatet är energiklass D, 65 kWh per 100 cykler, 1151 varv och 77 dB vid centrifugering. Den är ett alternativ när inget annat får plats, inte ett förstahandsval.
Fördelar
- 37,8 cm djup
- Ångfunktion
- Frontmatad trots kompakt format
Nackdelar
- Energiklass D och 65 kWh per 100 cykler
- 1151 varv ger blötare tvätt
- 77 dB vid centrifugering
Snabbfakta
- Typ
- Frontmatad, kompakt
- Kapacitet
- 6 kg
- Max centrifug
- 1151 varv/min
- Energiklass
- D
- Energi per 100 cykler
- 65 kWh
- Ljud vid centrifugering
- 77 dB
- Djup
- 378 mm
Electrolux EW6T472L2L
Bäst för: Smala utrymmen och den som inte vill böja sig för att lasta
Electrolux EW6T472L2L är en toppmatad maskin som är 40 cm bred och tar 7 kg. SensiCare anpassar tid och vatten efter mängden. Energimärkningen anger energiklass B, 52 kWh per 100 cykler, 1200 varv och 78 dB vid centrifugering. Den kan inte staplas med torktumlare.
Fördelar
- 40 cm bred
- Lastas uppifrån
- Lägst pris i listan
Nackdelar
- 78 dB vid centrifugering, högst i listan
- 1200 varv
- Går inte att bygga tvättpelare
Snabbfakta
- Typ
- Toppmatad
- Kapacitet
- 7 kg
- Max centrifug
- 1200 varv/min
- Energiklass
- B
- Energi per 100 cykler
- 52 kWh
- Ljud vid centrifugering
- 78 dB
- Djup
- 600 mm
Bästa tvättmaskinen 2026 – så hittar du rätt
Rakt svar: för de allra flesta svenska hushåll är en frontmatad maskin på 9 kg med 1400 varvs centrifug och energiklass A rätt val. Den kombinationen täcker vanlig veckotvätt utan att kosta premiumpengar, och i oktober 2026 finns flera sådana maskiner hos svenska handlare för runt 8 000–9 000 kronor. Bor du i lägenhet väger ljudnivån tyngst. Har du stor familj är kapaciteten viktigast. Har du en trång nisch är det djupet som avgör, och tänker du behålla maskinen i tio år eller mer är det reservdelstillgång och service som ska styra, inte programlistan.
Att köpa tvättmaskin är ett av få hemköp som märks varje vecka i många år framåt. Marknaden domineras av några väletablerade märken – Bosch, Siemens, Electrolux, Samsung, LG och Miele – och skillnaderna handlar lika mycket om livslängd, ljudnivå och service som om själva tvättresultatet. Nästan alla moderna maskiner tvättar rent på normalprogram. Det är runt omkring tvättresultatet som pengarna och besvären ligger. Nedan går vi igenom det som är stabilt sant om tvättmaskiner, så att du kan läsa en produktspecifikation och själv avgöra vad som är värt att betala för. Alla siffror om maskinerna i listan kommer från energimärkningens uppgifter så som handlarna publicerar dem.
Tvättmaskin bäst i test – vad testerna faktiskt mäter
Den som söker på tvättmaskin bäst i test vill i regel ha ett kort svar: vilken maskin ska jag köpa? Problemet är att olika testinstanser viktar olika saker – tvättresultat, sköljning, energi- och vattenåtgång, ljud, hållbarhet och användarvänlighet – och därför kommer fram till olika vinnare. Vi har inte testat maskinerna själva. Den här guiden bygger i stället på det som går att kontrollera för varje modell: energimärkningens värden, mått, kapacitet och funktioner.
Läser du ett test någon annanstans, kontrollera att modellbeteckningen matchar exakt. Tillverkarna byter modellnummer ofta och säljer flera näst intill identiska varianter parallellt, där bara en är den som testats. En bokstav i slutet av beteckningen kan skilja på en annan energiklass, ett annat centrifugvarvtal eller en annan färg. Bosch säljer till exempel både WGG244Z0SN och WGG244ZMSN i Serie 6 – snarlika beteckningar, olika varianter. Att många letar upp ett test innan köpet syns i vår kartläggning av svenska “bäst i test”-sökningar, där tvättmaskin bäst i test söks cirka 5 400 gånger i månaden. Indexet mäter efterfrågan på jämförelser – vi testar inga maskiner själva.
Frontmatad eller toppmatad – vad passar din tvättstuga?
De allra flesta köper en frontmatad maskin. Den rymmer mer per maskin, går normalt tystare, och ovansidan kan användas som avlastningsyta eller byggas in under en bänkskiva. Frontmatade maskiner är också de enda som kan staplas med torktumlare till en tvättpelare.
Toppmatade maskiner har en smalare kropp och laddas uppifrån, vilket gör dem intressanta i två situationer: när tvättutrymmet är riktigt trångt på bredden, och när du inte vill böja dig ner för att lasta. Electrolux EW6T472L2L i listan är 40 cm bred mot de vanliga cirka 60 cm, men tar 7 kg i stället för 9–11. Nackdelarna är att utbudet i Sverige är begränsat, att kapaciteten oftast är lägre, att ljudnivån ofta är högre och att du inte kan ställa något ovanpå maskinen eftersom locket måste kunna öppnas. En toppmatad maskin kan alltså aldrig bli en tvättpelare.
Har du kombinerad tvätt och tork på liten yta finns även tvättmaskiner med inbyggd torkfunktion. De sparar plats, men torkkapaciteten är nästan alltid lägre än tvättkapaciteten – du kan behöva plocka ur halva tvätten innan torkfasen. Är utrymmet inte problemet ger separat maskin och torktumlare mer kapacitet och oftast bättre torkresultat.
Hur många kilo behöver du?
Kapaciteten anges i kilo torr tvätt och är den siffra som styr hur många maskiner du kör i veckan.
- Ensamboende eller par: 7–8 kg räcker gott.
- Barnfamilj eller den som tvättar ofta: 9 kg gör att du kör färre maskiner.
- Stort hushåll, mycket sängkläder eller idrottskläder: 10–11 kg tar hela lakanset i en omgång.
Den viktiga principen bakom siffran: en fylld maskin tvättar mest effektivt per plagg. Energimärkningens värden mäts på fulla laster, och el- och vattenåtgången för en halvfull maskin är inte hälften – den ligger mycket närmare en full maskin. Två halvfulla maskiner kostar därför klart mer än en full. Väljer du större trumma och faktiskt fyller den sparar du både el, vatten och tid. Väljer du större trumma och ändå kör halvfullt har du bara betalat mer för en maskin som tar mer plats.
Notera att större trumma inte automatiskt betyder större maskin. Bosch WGK264ZLSN tar 11 kg men är enligt handlarens data 59 cm djup, ungefär som Boschs 9-kilosmaskin. Det är alltså inte säkert att du behöver en större nisch för att gå upp i kapacitet – kontrollera måtten på den exakta modellen.
Tumregeln vid lastning är att du ska kunna få in en handflata på högkant ovanför tvätten. Bomull kan packas nästan hela vägen upp, syntet och ull ska ha mer luft.
Centrifugvarv och vad det betyder efteråt
Centrifugvarvtalet, angivet i varv per minut, avgör hur mycket vatten som pressas ur tvätten innan den kommer ut. Det påverkar inte hur ren tvätten blir – det påverkar vad som händer sedan.
Ju högre varvtal, desto mindre restfukt och desto kortare torktid. Det är främst en elräkningsfråga: torktumlaren är energislukaren i tvättstugan, inte tvättmaskinen. Varje procentenhet restfukt du slipper är tid torktumlaren inte behöver gå. Hänger du tvätten på tork är vinsten i stället att den blir klar snabbare och luktar mindre unket. Energimärkningen redovisar detta som en centrifugeringseffektklass från A till G; samtliga fullstora maskiner i vår lista ligger i klass B.
Runt 1400 varv är den nivå de flesta hushåll ska sikta på. Steget från 1200 till 1400 varv märks. Steget från 1400 till 1600 varv ger klart mindre tillskott, kostar mer, ökar ljud och vibrationer och sliter hårdare på ömtåliga plagg. Har du ett trägolv eller ett bjälklag som vibrerar lätt kan en maskin med lägre toppvarvtal faktiskt vara trevligare att leva med. Alla maskiner låter dig dessutom sänka varvtalet per program – det är den knappen du använder för ull och fint.
Energimärkningen – och varför A inte längre är sällsynt
Energimärkningen för tvättmaskiner skalades om 2021 och går sedan dess från A till G, utan de gamla plusklasserna. Omskalningen gjordes medvetet hård, och vid införandet var A-klassen nästan tom. Sedan dess har tillverkarna kommit ikapp: sju av de nio maskinerna i vår lista har energiklass A, och de två som inte har det är specialmodeller – en grund kompaktmaskin och en toppmatad.
Praktisk konsekvens: bokstaven skiljer inte längre särskilt mycket mellan vanliga fullstora maskiner. Jämför i stället siffrorna som står på samma etikett:
- Energiförbrukning per 100 cykler i kWh, på standardprogrammet eco 40–60. Det är den siffran som är direkt jämförbar mellan modeller. I vår lista spänner den från 44 kWh (Samsung WW90DG6U85HHU3) till 65 kWh (Electrolux EW6S5426E6).
- Vattenförbrukning per cykel i liter.
- Programtid för eco-programmet. För maskinerna i listan ligger den mellan drygt 3 och knappt 4 timmar.
- Ljudnivå vid centrifugering i dB och ljudnivåklass.
Räkna om till din egen vardag: förbrukning per 100 cykler, delat på 100, gånger antalet tvättar du kör per år, gånger ditt elpris. Skillnaden mellan 44 och 49 kWh per 100 cykler är 0,05 kWh per tvätt – vid 200 tvättar om året blir det 10 kWh. Det är för lite för att ensamt motivera ett dyrare köp. Har du timprisavtal spelar det mer roll när du kör: enligt vårt elprisindex var spotpriset 35 procent lägre på helger än på vardagar under jan–jun 2026 (52,1 mot 80,7 öre/kWh i snitt). Se också elpris per kWh för hur ditt totala elpris räknas.
En sak till om eco-programmet: det är långt, just för att det sparar el genom att tvätta längre vid lägre temperatur i stället för att värma mer. Det är inte ett fel på maskinen. Kör du alltid snabbprogram får du aldrig ut den förbrukning som står på etiketten.
Ljudnivå i dB – avgörande i lägenhet
Ljudnivån på energietiketten gäller centrifugeringen, eftersom det är den fas som låter mest. Bland maskinerna i listan ligger värdet mellan 71 dB (Bosch WGG244Z0SN och Siemens WG44G2F0DN) och 78 dB (den toppmatade Electrolux EW6T472L2L).
Decibelskalan är logaritmisk, vilket gör skillnaderna större än de ser ut: ungefär 10 dB lägre upplevs som halva ljudstyrkan. Skillnaden mellan 71 och 77 dB är alltså inte marginell om du bor i en lägenhet med tvättmaskinen i badrummet intill sovrummet, eller i ett hus med öppen planlösning där maskinen står i köket.
Är du i villa med tvättstuga i källaren kan du lugnt prioritera bort ljudnivån och lägga pengarna någon annanstans. Bor du i lägenhet är låg ljudnivå den enskilt mest livskvalitetshöjande specifikationen du kan betala för – det är den som avgör om du kan köra en maskin på kvällen.
Vibrationer är den andra halvan av ljudfrågan. En maskin som står ostadigt låter oändligt mycket mer än samma maskin i våg. Justera fötterna med vattenpass, dra åt låsmuttrarna, och kontrollera alltid att transportsäkringarna på baksidan är borttagna innan första tvätt. Kvarsittande transportbultar är den vanligaste orsaken till att en ny maskin skakar och dunkar.
Billigaste tvättmaskin – vad du får och vad du offrar
Söker du billigaste tvättmaskin är det värt att skilja på två saker: det lägsta priset över huvud taget, och det lägsta priset för en fullstor maskin. De allra billigaste maskinerna hos svenska handlare är kompaktmodeller med 4–6 kg kapacitet eller enkla toppmatade maskiner. De har sin plats i små badrum, men har ofta lägre centrifugvarvtal, högre ljudnivå och sämre energiklass.
Bland fullstora frontmatade 9-kilosmaskiner i vår lista är Siemens WM14N29EDN billigast, runt 8 000 kronor i oktober 2026, med energiklass A och 49 kWh per 100 cykler – samma förbrukning som maskiner som kostar mer. Det du offrar i den prisklassen är i regel bekvämlighetsfunktioner som autodosering, ånga eller appstyrning, inte tvättresultat eller förbrukning.
Tre saker att kontrollera på en billig maskin:
- Energiklass och kWh per 100 cykler – en maskin som drar mer kan äta upp prisskillnaden under sin livslängd.
- Centrifugvarvtal – under 1200 varv blir tvätten blötare och torktiden längre.
- Service och reservdelar – ett okänt märke utan servicenät i Sverige är dyrt den dag pumpen går sönder.
Priserna i listan är ögonblicksbilder ur handlarnas produktdata och ändras ofta, särskilt kring kampanjperioder.
Smal tvättmaskin – när djupet avgör
Bredden är i praktiken standard runt 60 cm på frontmatade maskiner. Det är djupet som varierar mest och som avgör vad som får plats. Fullstora maskiner ligger kring 59–60 cm. Slimmade modeller finns för trånga badrum: Electrolux EW6S672G45 är enligt handlarens data 44,9 cm djup och tar 7 kg, och Electrolux EW6S5426E6 är 37,8 cm djup och tar 6 kg.
Mindre djup betyder mindre trumma och därmed lägre kapacitet, och i den grundaste klassen även lägre varvtal och sämre energiklass. EW6S5426E6 har energiklass D och 1151 varv, mot A och 1400 varv för den något djupare EW6S672G45. Har du de extra sju centimetrarna är den djupare modellen därför det bättre köpet.
Inverterad motor och vad garantin faktiskt täcker
En inverterstyrd, borstlös motor har inga kolborstar som slits mot en kommutator. Det ger tre reella fördelar: färre delar som förbrukas, lägre ljudnivå, och mer exakt varvtalsreglering som gör att maskinen kan hålla skonsamma trumrörelser på fina program.
Tillverkarna marknadsför gärna motorn med lång garanti; för Bosch WGK264ZLSN anger handlaren 10 års garanti på motorns delar. Läs vad den garantin omfattar: den gäller nästan alltid enbart själva motorn, inte de delar som i praktiken går sönder på en tvättmaskin – lager, pump, luckpackning, elektronik och programvred. En tioårig motorgaranti är därför ingen tioårsgaranti på maskinen. Den vanliga produktgarantin och reklamationsrätten enligt konsumentköplagen är det som täcker resten.
Det som faktiskt förlänger maskinens liv är i stället tillgången på reservdelar och att det finns servicetekniker i din del av landet. Ett brett servicenät är mer värt än en imponerande motorgaranti i broschyren.
Autodosering, ånga och app – vilka funktioner är värda pengarna?
Autodosering innebär att maskinen har en behållare för tvättmedel som räcker många tvättar och doserar själv. Siemens kallar det i-Dos, Bosch i-DOS. I vår lista har Siemens WG44G2F0DN funktionen. Fördelen är verklig för den som annars överdoserar: rätt mängd tvättmedel ger bättre sköljning, mindre rester i maskinen och lägre förbrukning av tvättmedel. Nackdelen är högre pris och en behållare som behöver rengöras.
Ångfunktion finns på flera av maskinerna i listan och används för att minska skrynklor och fräscha upp plagg. Den ersätter inte strykning, men kan göra skillnad för skjortor och kläder som annars bara hängts upp.
Appstyrning är personligt. Bosch WGK264ZLSN har Home Connect enligt handlarens beskrivning, och Samsungs maskiner styrs via SmartThings. Är du någon som verkligen kommer att starta maskinen hemifrån jobbet, eller vill köra på billiga timmar, är det praktiskt. Annars är det en funktion du använder en gång och sedan glömmer.
Program som gör skillnad – och de som inte gör det
Program som är värda att ha:
- Snabbtvätt, ofta 15–30 minuter. Det mest använda programmet i många hushåll. Räddar lätt smutsad vardagstvätt som bara behöver fräschas upp.
- Ull och handtvätt. Här är trumrörelsen skonsam och centrifugvarvtalet lågt. Skillnaden mot att köra ull på normalprogram är verklig – tröjan filtar sig annars.
- Allergi- eller hygienprogram. Poängen är att hålla hög temperatur under tillräckligt lång tid och skölja extra, vilket får bort tvättmedelsrester. Relevant vid allergi i hushållet och för spädbarnskläder.
- Fördröjd start. Enkel funktion, men den låter dig lägga tvätten på en billigare timme om du har timprisavtal på elen.
Program som sällan gör skillnad: långa listor av materialspecifika program som i praktiken bara är olika kombinationer av temperatur, tid och centrifug som du kan ställa in själv. Detsamma gäller AI-märkta funktioner som ska anpassa programmet efter lasten. De skadar inte, men de är inget att välja maskin efter, och de är sällan värda ett prishopp.
Vattenstopp, aquastop och bostadsrättens krav
Aquastop är en säkerhetsfunktion mot vattenskada. Enklare varianter är en dubbelmantlad inloppsslang med en ventil som stänger av vattnet om innerslangen läcker. Fullständiga system har dessutom en sensor i maskinens botten som stänger av vid läckage inne i maskinen.
Det här är inte en lyxdetalj. Många bostadsrättsföreningar och försäkringsvillkor ställer krav på hur en tvättmaskin får installeras i våtrum eller i kök – vanligen på att maskinen står på vattentätt underlag eller på plåt med uppvikta kanter, och att inloppsslangen har läckageskydd. Vattenskador från tvättmaskin kan bli dyra för den enskilde. Kontrollera din förenings stadgar och din hemförsäkrings villkor innan du beställer, och stäng alltid av vattenkranen till maskinen om du reser bort en längre tid.
Mått, dörrhängning och tvättpelare
Mät alltid tre saker innan du beställer:
- Nischens mått, plus några centimeters luft bakom för slangar och avlopp. Maskinen sticker alltid ut mer än sitt angivna djup när slangen är kopplad.
- Transportvägen in. Dörrar, trapphus och trösklar. En maskin som inte går genom badrumsdörren är ett dyrt problem.
- Luckans öppningsradie. Med luckan öppen i 90 grader är en fullstor Bosch enligt handlarens data drygt en meter djup. En lucka som slår i en vägg eller en dusch är vardagsirritation i tio år.
Dörrhängningen är på de flesta frontmatade maskiner fast och kan inte kastas om; samtliga frontmatade maskiner i vår lista har vänsterhängd lucka. Kontrollera åt vilket håll luckan öppnas i förhållande till var du står och lastar, och i förhållande till torktumlaren om de ska stå bredvid varandra.
Vill du bygga en tvättpelare krävs tre saker som alla måste stämma: maskinerna ska ha samma bredd och djup, torktumlaren ska stå överst, och du behöver en mellansats – en monteringsram avsedd för just den kombinationen. Att bara ställa tumlaren ovanpå maskinen utan mellansats är inte säkert; centrifugering får hela stapeln att vandra. Mellansatser med utdragbar hylla gör dessutom lastningen betydligt smidigare. Kontrollera hos tillverkaren att mellansatsen passar båda dina modeller innan du köper.
Underhåll som faktiskt förlänger livet
Tre rutiner täcker det mesta:
- Rengör luddfiltret, den lilla luckan nedtill på fronten. Där samlas hår, mynt och ludd. Ett igensatt filter ger dålig tömning och felkoder. Lägg en trasa och en låg skål framför – det kommer vatten.
- Torka luckpackningen och lämna luckan och tvättmedelsfacket på glänt mellan tvättarna. Gummilisten är den plats där mögel och dålig lukt uppstår, eftersom det står kvar vatten i vecket.
- Kör en varm tvätt regelbundet, tom eller med handdukar, på 60 grader eller mer. Om du bara kör 30- och 40-gradiga program bygger tvättmedelsrester och biofilm upp sig i trumman och avloppet. Det är den vanligaste orsaken till att en maskin börjar lukta illa – inte att maskinen är trasig.
Använd rätt mängd tvättmedel för ditt vattens hårdhet. Överdosering är slöseri och lämnar rester i både tvätt och maskin. Bor du i ett område med hårt vatten kan avkalkning då och då vara motiverat. Samma logik gäller för diskmaskinen: filter och packningar är det som oftast orsakar problem.
Vanliga misstag när man köper tvättmaskin
- Att välja efter energibokstaven. När de flesta fullstora maskiner har A är det kWh per 100 cykler och ljudnivån som skiljer.
- Att köpa för stor trumma och sedan köra halvfullt. Det ger högre förbrukning per plagg, inte lägre.
- Att glömma att mäta transportvägen och luckans öppningsradie.
- Att betala för funktioner som inte används – app, AI-program, långa programlistor.
- Att lita på ett test av fel modellbeteckning.
- Att lämna transportbultarna kvar och sedan tro att maskinen är trasig.
Märkena i korthet
Bosch och Siemens delar mycket teknik och utgör ett tryggt mittfält med brett servicenät i Sverige. Hos Elon säljs Siemens-modellerna under namnet extraKlasse. Electrolux har det bredaste utbudet av smala och toppmatade maskiner för trånga utrymmen. Samsung profilerar sig på uppkoppling och AI-funktioner och har i vår lista lägst angiven elförbrukning per 100 cykler. Miele marknadsför sina maskiner som byggda för lång livslängd och ligger högre i pris; vi hittade inga Miele-maskiner i de handlarflöden vi kan länka till, och därför finns ingen Miele-modell i listan. LG och Whirlpool finns också brett hos svenska handlare och är värda att jämföra när du står mellan två modeller.
Avslutning
Det finns ingen enskild bästa tvättmaskin som passar alla – det rätta valet beror på hushållets storlek, var maskinen står och hur länge du tänker behålla den. Utgå från kapaciteten som matchar hur du faktiskt tvättar, kolla förbrukningen per 100 cykler i stället för bara energibokstaven, prioritera låg ljudnivå om du bor i lägenhet, och kontrollera måtten och kraven på läckageskydd innan du beställer. Gör du det, och håller filtret och luckpackningen rena, får du en maskin som gör sitt jobb utan att märkas – vilket är precis vad en tvättmaskin ska göra.
Vanliga frågor
Vilken tvättmaskin är bäst i test 2026?
Olika tester kommer fram till olika vinnare eftersom de viktar tvättresultat, energi, ljud och hållbarhet olika. Vi har inte testat maskinerna själva. Utifrån energimärkningens värden är Bosch WGG244Z0SN ett tryggt helhetsval: 9 kg, energiklass A, 49 kWh per 100 cykler och 71 dB. Kontrollera alltid att ett test gäller exakt samma modellbeteckning.
Vilken är den billigaste tvättmaskinen som ändå är bra?
De billigaste maskinerna är kompakta eller toppmatade och har ofta lägre varvtal och sämre energiklass. Bland fullstora 9-kilosmaskiner i vår lista är Siemens WM14N29EDN billigast, runt 8 000 kronor i oktober 2026, med energiklass A och 49 kWh per 100 cykler. Du avstår autodosering och app, inte förbrukning.
Hur många kilo tvättmaskin behöver jag?
En ensamboende eller ett par klarar sig oftast på 7–8 kg, medan en barnfamilj mår bra av 9 kg eller mer. Större kapacitet betyder färre tvättomgångar, och en 11-kilosmaskin som Bosch WGK264ZLSN är ändå bara 59 cm djup. Fyll trumman ordentligt – en halvfull maskin slösar el och vatten.
Spelar centrifugvarvtalet någon roll?
Ja, högre varvtal pressar ur mer vatten så tvätten blir torrare och torktiden kortare, vilket sparar el om du använder torktumlare. Runt 1400 varv räcker för de flesta hushåll. Steget från 1200 till 1400 varv märks, medan högre varvtal ger mindre tillskott och mer ljud och vibrationer.
Vilken energiklass bör jag välja?
Sju av nio maskiner i vår lista har energiklass A, så bokstaven skiljer lite mellan vanliga fullstora maskiner. Jämför i stället energiförbrukningen per 100 cykler på etiketten. I listan spänner den från 44 till 65 kWh. Räkna med ditt antal tvättar per år och ditt elpris för att se om skillnaden är värd något.
Vilken tvättmaskin är tystast?
Bland maskinerna i vår lista har Bosch WGG244Z0SN och Siemens WG44G2F0DN lägst angiven ljudnivå vid centrifugering, 71 dB enligt energimärkningen. Den toppmatade Electrolux EW6T472L2L ligger högst på 78 dB. Ställ maskinen i våg och ta bort transportbultarna, annars låter även en tyst maskin mycket.
Vad är bäst, Bosch eller Electrolux?
Bosch har i vår lista de tystaste fullstora maskinerna och ett brett servicenät i Sverige. Electrolux har det bredaste utbudet av smala och toppmatade maskiner för trånga utrymmen. Bor du i lägenhet och har en vanlig nisch lutar det mot Bosch, medan Electrolux är det naturliga valet när djupet eller bredden begränsar.